Projekt je nekomerční, kreativní a vzniká v rámci seberealizace jeho autora, který tvrdí, že zná operační systém Windows lépe než jeho vývojáři. Přesněji řečeno, dokonale rozumí základům fungování OS, takže jej dokáže upravit tak, aby minimalizoval spotřebu prostředků. Již dříve úspěšně zkomprimoval systém na 2 GB pomocí nástroje Tiny11, nainstaloval operační systém na 4GB USB flash disk (Live11) a spustil jej z vyrovnávací paměti grafického procesoru GeForce RTX 3050.
Reklama
Technologie
Při návrhu unikátního indického domu bylo použito více než 6 000 dětských hraček
Společnost Wallmakers byla pověřena stavbou veřejné budovy v indickém městě Vadakara v severní Kerale a využila ji k realizaci neobvyklého kreativního projektu. Stavba má sloužit jako improvizované muzeum. Je naplněna hračkami – starobylými i moderními -, aby návštěvníci mohli pochopit a zažít rozdíl mezi nimi.
V dávných dobách se dětské hračky nevyráběly na hraní, ale jako předměty pro učení, osvojování si dovedností budoucího povolání. Byly praktické a krátkodobé, protože se vyráběly z odpadu – zbytků dřeva, hadrů apod. Děti si rozvíjely jemnou motoriku a o likvidaci hraček se nikdo nestaral, buď se rozpadly na prach, nebo se staly palivem do krbu.
Domácí mikrofarma společnosti AGWA bude pěstovat čerstvou zeleninu a bylinky pomocí umělé inteligence
Společnost AGWA představila domácí mikrofarmu, která má vyřešit problém s potravinami ve velkoměstech. V polovině století se většina lidí přestěhuje do měst a bude žít převážně v malých bytech, takže o zeleninových zahrádkách na balkoně nemůže být řeč. Spoléhat se na stát nebo velké podniky je dosti riskantní – zkušenosti s pandemií COVID-19 ukázaly, jak snadné je přerušit dodavatelské řetězce životně důležitých věcí.
Řešením je neskladovat zeleninu a bylinky jako hlavní zdroj vitamínů, ale pěstovat si jich k jídlu přesně tolik, kolik potřebujete na talíř. Všechny rostliny začnou vadnout a ztrácet výživnou hodnotu, jakmile je vyjmete ze záhonu. Chladničky nepomáhají, pouze chrání potraviny před hnilobou – například špenát ztrácí 90 % vitaminu C do 48 hodin po sklizni.
Společnost NVIDIA vyvinula sestru s umělou inteligencí, která překonává živé lidi
Lékařští agenti AI společnosti NVIDIA jsou poháněni neuronovou sítí Polaris. Umožňuje plynulou a přirozenou konverzaci s pacienty přátelským tónem hlasu. Hlavními výhodami řešení jsou nízká latence a jisté rozpoznávání přirozené řeči.
Generální ředitel společnosti Hippocratic Munjal Shah je přesvědčen, že generativní AI pomůže řešit nejnaléhavější potřeby moderní medicíny. Zejména ji lze využít k řešení problémů, jako je nedostatek personálu a poskytování dostupné a kvalitní lékařské péče. Kimberly Powellová, vedoucí pracovnice společnosti NVIDIA odpovědná za oblast zdravotní péče, je přesvědčena, že to vše platí pouze za předpokladu, že je splněna důležitá podmínka – technologie musí reagovat na pacienty stejně jako člověk. Nedávný test Polarisu ukázal, že v klíčových parametrech konverzace překonává ChatGPT-4, LLaMA-2 70B a dokonce i skutečné americké zdravotní sestry a terapeuty.
Zařízení Power Mole napájí malou venkovní elektroniku přes okenní sklo
Na Kickstarteru se objevilo zajímavé zařízení, které umožňuje přenášet energii pro napájení různých spotřebičů přes okenní tabuli. Jmenuje se Power Mole a jeho autorem je vynálezce z Kalifornie Peter Bevelacqua. Gadget umožňuje například napájet pouliční kamery a slaboproudá světla bez použití externích elektrických zásuvek.
Zařízení je konstrukčně znázorněno v podobě dvou „podložek“. První z nich je vysílač energie, druhá je přijímač. Jsou připevněny lepicí páskou na okenní sklo těsně proti sobě. Vysílač je připojen kabelem do zásuvky a napájené zařízení je připojeno k přijímači prostřednictvím USB. Je třeba poznamenat, že vzdálenost mezi přijímací a vysílací částí by neměla přesáhnout 30 milimetrů. Energii lze úspěšně přenášet nejen přes sklo, ale také přes jakékoli nekovové materiály.
Reklama